Office 2019 Nedir?

microsoft-office-new-icons

Office 2019 Nedir? (Özellikleri)

Microsoft Office 2019, Microsoft tarafından yayınlandı ve Windows 10 kullanıcılarına sunuldu. Bunun yanı sıra Mac cihazlarla da uyumlu bir şekilde kullanılabilen Office 2019 sahip olduğu özellikleri ve daha önceki versiyonlardan farkları ile öne çıkmaktadır. Microsoft Office 2019’un piyasaya sürülmesinin ardından pek çok Windows kullanıcısı ürün hakkında meraklarını gidermek amacıyla internet üzerinden araştırma yapmaya devam etmektedir. Office 2019 yayınlanmasının ardından hangi özelliklerle kullanıma sunulduğu hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Microsoft Office Professional Plus 2019

Microsoft Office Professional Plus 2019 sürümü, Windows kullanıcıları tarafından uzun bir süredir merak konusu haline getirilmişti. Piyasaya çıkacağı tarih adeta sır gibi saklanan Microsoft Office 2019, 24 Eylül 2018 tarihinde resmi olarak piyasaya sürüldü. Microsoft’un kurumsal önizleme programı sayesinde daha önceden izlemeye açılmıştı. Buna göre Windows kullanıcıları Microsoft Office 2019 ile daha önceki güncel sürüm olan Office 365 arasındaki farkları karşılaştırmaya başladı.

Bu konuyla ilgili araştırma yapan kişiler Microsoft Office 2019 içeriğine dahil edilen özelliklerin pek çoğunun, Office 365’te zaten sunulduğunu fark etti. Bu durum da müşteriler arasında kafa karışıklığına neden oldu. İki Office sürümü arasındaki farkların anlaşılması için ilk olarak Microsoft Office 2019’un özelliklerine bakmak gerekmektedir.

Microsoft Office 2019 ile Office 365 Arasındaki Farklar

Microsoft Office 2019 ile Office 365 arasındaki farklar, kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Bu farkları Microsoft Office 2019 programının özelliklerine değinmeden belirtmek gerekirse en belirgin bir kaç temel fark olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Fakat yine de bu iki versiyon arasındaki temel farklar hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar için belirtmek gerekirse, Microsoft Office 2019 programı sadece bir kerelik satın ödemeyle satın alınmaktadır. Müşteriler Microsoft Office 2019 ücretini ödeyerek bir kere satın aldıktan sonra herhangi bir özellik güncellemesi almamaktadır. Ancak yine de standart güvenlik ve kalite güncellemeler yapılmaktadır fakat Microsoft Office 2019 içeriğine eklenen yeni araçları ya da işlevlerine ulaşmak mümkün olmamaktadır. Bununla birlikte Microsoft Office 2019 programını stabil bir şekilde çalıştırmak için Windows 10 işletim sistemine sahip olmanız gerekmektedir.

Tüm bu özelliklerin karşısında Office 365, abonelik tabanlı bir hizmettir. Dolayısıyla Office 365, Microsoft Office 2019 programından farklı olarak Microsoft Bulut platformunda çalışmaktadır. Bu sebeple Microsoft Office 2019’a göre çok daha fazla güncelleme almakta ve düzenli olarak yeni eklenen araçlara sahip olmaktadır.

Microsoft, tüm uzmanlık ve geliştirilen özellikleri Office 365’e aktardı fakat yine de bu özelliklerin dışında Microsoft Office 2019 programına da birtakım yenilikler eklemeyi ihmal etmedi. Her ne kadar kalıcı yazılım güncellemesine sahip olsa da yeni araçlar ve işlevler Office 2019 bünyesinde toplanmıştır.

Office 2019 Özellikleri Nelerdir?

Microsoft Office 2019 programının özellikleri , hem yeni hem de deneyimli kullanıcılara hitap etmektedir. Microsoft kullanıcılarına sunduğu yenilikler sayesinde Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Project, Visio, Access ve Publisher uygulamaları her zaman olduğu gibi Office 2019 içinde de bulunuyor. Tüm Office uygulamalarına gelişmiş kalem desteği bulunmaktadır. Dokunmatik kalemlerin basıncını ve eğimini algılayabilen bu yazılımlar ayrıca çeşitli güvenlik özellikleri ve ekip çalışması özellikleri ile çok daha kapsamlı bir işlem alanı sunmaktadır.

Office 2019 Gelişmiş Sunum

Microsoft Office 2019 Power Point, uzun yıllar geçmesine rağmen mevcut olan en popüler ve en çok kullanılan sunum programlarından biri olmaya devam etmektedir. İnternet tabanlı rakipleri her geçen gün artarken, Microsoft sunum programları sektöründe daha güçlü bir rekabet eline sahip olmak için Office 2019 programında gelişmiş sunum özellikleri eklemeyi ihmal etmemiştir. Bu sayede daha dinamik bir sunum oluşturulmasına imkan veren gelişmiş Morph ve Yakınlaştırma özellikleri, Microsoft Office 2019 içeriğinde yer almıştır.

Söz konusu özellikler Office 365 ProPlus son sürümünde halihazırda bulunmaktadır. Fakat Microsoft Office 2019’ten önceki program olan Office 2016’da kullanıma açık değildi. Bu sebeple yeni sürümde ilk dikkat çeken özelliklerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Office 2019 Güçlü Veri Analizi

Microsoft Office 2019 Excel veri analizi ve yönetimi konusunda en üstün program olarak popülerliğini sürdürmektedir. Microsoft Office 2019 programında Excel yazılımı işleri bir üst seviyeye çıkarmaktadır. Kullanıcılar yeni formüller, yeni grafikler ve Excel’den Power BI’a yayınlama özelliği sayesinde güçlü yetenekler kazanmaktadır. Excel, Microsoft Office 2019 paketinin en çok özelliği ve popülerliği ile öne çıkmaktadır. Yeni sürümde çok daha başarılı şekilde kullanılmaktadır.

Office 2019 Geliştirilmiş Surface Pen

Microsoft Office 2019 geliştirilmiş çizim ekranı sayesinde dijital kalem kullananlar için çok daha avantajlı seçenekler sunmaktadır. Bu sayede kullanıcılar dijital kalem aracılığı ile doğrudan cihazlarının ekranına çizim yapabilmekte, not alabilmekte ve karalama yapabilmektedir. Microsoft Office 2019, basınca duyarlılık, kalemin tutuş açısına bağlı olarak eğimi algılayıp mürekkebin kalınlığını ayarlayan efektleri ile öne çıkmaktadır.

Çizim yapanlar için en önemli çizim araçlarını ve kalemlerini saklamaları amacıyla gezici bir kalem kutusu gibi ekstra özellikler de Microsoft Office 2019 geliştirilmiş Surface Pen uygulamasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra tüm yeni mürekkep özelliklerini sunan çizim kalemleri, vurgulayıcılar ve kurşun kalemler arasında onlarca farklı seçenek sunulmaktadır.

Office 2019 Kolay e-Posta Yönetimi

Microsoft Office 2019 elektronik posta yönetimi, özellikle ciddi seviyede Microsoft Outlook kullanıcıları tarafından büyük bir heyecanla karşılanmıştır. Microsoft Office 2019 paketinin piyasaya sürülmesiyle birlikte e-posta yönetimi ile ilgili bazı zorluk ve sıkıntıların giderilmesi için gerekli tüm iyileştirmeler yapılmıştır. Microsoft tarafından kullanıcılara açıklanan bu yenilikler arasında;

  •     Güncellenmiş kartvizitler
  •     Office 365 Grupları
  •     @mentions
  •     Odaklanmış Gelen kutusu
  •     Seyahat ve Kargo Takip Kartları

gibi özellikler yer almaktadır. Bu güncelleştirme ve eklemeler, Microsoft Office 2019 kullanıcılarının elektronik postalarını çok daha verimli ve etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmaktadır.

Office 2019 Koyu Tema Modu

Microsoft Office 2019 koyu tema özelliği, özellikle Word programına eklenmiştir. Bu sayede gece vaktinde metin yazarken kullanıcıların gözünün daha az yorulması ve metin okumalarında göz yorulmasının önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca metni sese dönüştürme özelliği bulunmaktadır. Bunun dışında metni okuyanların kavramasını sağlayacak altyazı eklemeleri de yapılabilmektedir.

Office 2019 Fiyatı Ne Kadar?

Microsoft Office 2019 fiyatı da merak konusu olmuştur. Kullanıcı memnuniyetini sağlamak ve kullanım deneyimini üst seviyeye çıkarmak amacıyla piyasaya sürülen Microsoft Office 2019, ABD’de 250 dolar olarak belirlenmiştir. Microsoft Office 2019, sadece Windows 10 güncel sürümü, Windows Server 2016 ya da macOS işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Bu sebeple Windows 7 ve Windows 8.1 destekleri kesilmiştir.

Bazı kurumsal şirketlerin ve bireysel kullanıcıların Windows 10 işletim sistemine hala daha tam olarak geçiş yapmadığı düşünüldüğünde bu durum bir eksiklik olarak öne çıkarılmıştır. Fakat Microsoft Office 2019 önceki sürümlerin aksine 10 yıl değil 5 yıl güncelleme desteği alacaktır. Bu süre boyunca güvenlik güncelleştirmeleri belirli aralıklarla yayınlanacak ve çeşitli bölgesel değişiklikler (para simgeleri ve benzeri güncellemeler) zamanla uygulamalara eklenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Kategoriler